Chińskie wierzenia opierają się na silnym związku pomiędzy człowiekiem, stanowiącym swoisty mikrokosmos, a otaczającym go wszechświatem. Zgodnie z tradycyjną, chińską medycyną człowiek podlega prawom natury i jest z nimi ściśle powiązany. Wierzy się, że gdy człowiek osiągnie wewnętrzną równowagę i harmonię odnoszącą się do żywiołów: ogień, metal, ziemia, woda i drewno, będzie sprawnie funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem.

W tradycyjnej chińskiej medycynie istnieje przekonanie, że życiowa energia qi przepływa wzdłuż meridianów. Gdy uda się odblokować te kanały, swobodny przepływ qi zapewni dobrą kondycję fizyczną, psychiczną, duchową i emocjonalną.

W ramach teorii chińskiej medycny ważne jest, by organizm uzyskał równowagę między yin i yang. Wierzy się, że dysharmonia yin i yang blokuje qi, przez co człowiek zapada na różne choroby.

W klasycznej, chińskiej medycynie wiele uwagi poświęca się obserwacji zewnętrznego ciała (m.in. cery, języka, czy badanie pulsu). Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają poznać styl życia pacjenta, sposób odżywiania i jego stan emocjonalny oraz jakie ma nawyki. Tak poznany stan zdrowia pacjenta można powiązać z teorią tradycyjnej chińskiej medycyny.

Zabiegi związane z tradycyjną chińską medycyną obejmują:

  • Dietę,
  • Akupunkturę,
  • Moksę (Opiera się na zastosowaniu ciepła w punktach akupunkturowych. Głównym składnikiem moksy są mieszanki ziół)

  • Bańki (ich stosowanie jest znane od starożytności. Polega na podpaleniu baniek, a następnie przyłożeniu ich do określonych partii ciała;)

  • Masaż,
  • Terapię ziołową,
  • Ćwiczenia ruchowe i na usprawnienie koncentracji (np. tai chi).

Akupunktura jest popularna również w zachodniej medycynie. Dlatego ze wszystkich alternatywnych, naturalnych terapii wywodzących się z tradycyjnej chińskiej medycyny, to właśnie akupunkturze poświęcono najwięcej badań.